Van olyan életterületed, vagy témád, vagy egy konkrét helyzet, amiben észrevetted, hogy hajlamos vagy túlságosan negatívan, pesszimistán gondolkozni, viselkedni? Akkor ez a cikk neked szól.
A több millió éves evolúciós folyamat során, őseinknek sokkal fontosabb volt, hogy reagáljanak a fenyegetésekre, mint a lehetőségekre. Hogy miért? Mert a vadonban éltek veszélyes körülmények között, és ha kihagytak egy „sárgarépát”, bármikor szerezhettek másikat. De ha elkerülte a figyelmüket egy „bot”, azért az életükkel fizettek.
Erre vezeti vissza a mai tudomány agyunk negativitási torzítását; agyunknak azt a tevékenységét, amely során nagyobb hangsúlyt kapnak a negatív események. Ennek sajnos az az eredménye, hogy a negatív emlékek érzelmi lenyomatai sokkal erősebben ragadnak meg bennünk, mint a pozitívaké, ami alapvetően negatívabbá teheti hangulatunkat, érzékelésünket a világról, egymásról, önmagunkról.
A negativitási torzítás hatása sokféle módon jelenhet meg működésünkben. Egy kapcsolatban sokkal több pozitív interakcióra van szükség ahhoz, hogy felülírjon egy negatívat. Az emberek sokkal keményebben tudnak dolgozni azért, hogy elkerüljenek egy veszteséget, mint azért, hogy megszerezzenek valami számukra jó, értékes dolgot. A fájdalmas tapasztalatainkra sokkal jobban emlékszünk, mint a pozitív, örömteli tapasztalatokra.
Ezeknek a jelenségeknek a nagy része nem tudatos, de meghatározó módon fejtik ki hatásukat döntéseinkre, a magunkról, másokról, és a világról alkotott képünkre. Természetesen mindenkinél máshogy, más életterületen, különböző témákban eltérő módon nyilvánul meg, az egyéni neveltetés, családi körülmények és minden egyéb szociális, társadalmi hatás eredményeként.
Mindeközben rengeteg pozitív dolog történik velünk nap, mint nap, amiket az agy negativitási torzítása miatt vagy észre sem veszünk, vagy nem engedjük be, mint beépítendő információt.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Hogy hiába történnek velünk jó dolgok nap mint nap, folyamatosan, az agyunk az alapműködését tekintve ezeket az információkat a háttérbe sorolja, nem rögzíti. Az agyunk és vele a teljes idegrendszerünk felelős azért, ahogy a körülöttünk lévő valóságot érzékeljük, ami alapján az esetek döntő többségében automatikus (!), rutinszerű döntéseket hozunk. Más döntések születnek bennünk, ha a negatív tapasztalatok eredményei alapján dőlnek el a dolgok, mintha a pozitív tapasztalatok hatásai is érvényesülnek a döntéseinkben.
A jó hír, hogy tudjuk, nem kell ezt az állapotot elfogadnunk, amióta ismerjük az agy élethosszig tartó változási, tanulási képességét (neuroplaszticitás) és egyre több, a tudatosságunkat fejlesztő tradíció és módszer elérhető számunka. Mindezek segítségével, valamilyen mértékben biztosan tudjuk befolyásolni agyunk működését, és ezen keresztül saját tapasztalataink szűrőjét.
Ha a jó dolgokat elkezdjük tudatosítani, akkor ahelyett, hogy a pozitív élmények úgy mosódnának át rajtunk, mint víz a szitán, az agyunk mélyén, az implicit memóriában gyűlnek össze. A híres mondás szerint: „A neuronok, amelyek együtt tüzelnek, össze vannak kötve” (“neurons that fire together, wire together”). Minél többet tüzelnek együtt a neuronjaink a pozitív tényekkel, annál inkább pozitív idegi struktúraként kötődnek össze.
Hogyan lehet agyunk működését a pozitív irányba billenteni?
Keress jó történéseket és alakítsd át őket jó tapasztalatokká! Tehát a külső történéseket belső tapasztalattá, élménnyé kell tenni, de nem mindegy, hogyan. Érdemes ezzel olyan élettémában kísérletezni, amiben tetten érhető valamilyen módon a negativitási torzításunk, és ez esetleg érzékelhető nehézségeket, indokolatlan akadályokat, problémákat okoz.
A jó ’tények’ közé tartoznak a pozitív események; az apró dolgoktól kezdve, mint egy jó kávé íze, vagy egy váratlan bók, a nagyobb, fontosabb életeseményekig, és átfogó módon ide sorolhatjuk a világ és önmagunk pozitív aspektusait is.
- Állj meg és tudatosítsd, hogy épp mi történik! Vagy ha napközben nincs időd, akkor este is megcsinálhatod. „Valaki azt mondta, ma csinos vagyok. Ez az ügyfél milyen sokat fejlődött. Milyen vidáman csicseregnek a madarak. Ez egy jó nap volt.„
- Tényleg éld át a pozitív élményt, élvezd a tapasztalatot! A legtöbb esetben a pozitív tapasztalat érzése igen enyhe, nem kell óriási érzéseket keresni, elég, ha a pozitív érzésnek egy apró jelét érzékeljük magunkban valahogy. Ez fontos lépés, mert az esemény pusztán kognitív tudatosítása érzelmi hatás nélkül nem hozza létre az agyban a változást, másképp: minél tovább megtartunk egy eseményt a tudatunkban és ezzel együtt minél stimulálóbb érzelmileg, annál több idegsejt „tüzel együtt” és annál erősebb lenyomatot képez az emlék az érzelmi memóriában.
- Tudatosítsd és éld át, ahogy a felidézett élmény és annak érzelmi hatása elmerül benned, fizikailag landol a testedben! Ez a rész talán a legidegenebb az emberek többségének, mert a testünkkel való tudatos viszony területén is sok hiány van. Mindenki máshogy tudja megvalósítani; van, aki érzi a testében a felmelegedést a pozitív élmény hatására, van, aki inkább belső képeket lát, van, aki színt lát, szagot érez, ízt ízlel. Mindegy melyik, a lényeg, hogy a saját módunkon legyen szomatikus, fizikai érzékszerveinkkel is megragadható a tapasztalat.
Bármikor, amikor ezt megtesszük, csak egy kis változást okoz. De idővel ezek az apró különbségek összeadódnak, és fokozatosan pozitív tapasztalatokat szövögetnek agyunk és énünk szövetébe.
Ezzel a gyakorlattal (’take in the good’) Dr. Rick Hanson The Foundations of Well-Being 2.0 c. egyéves, online képzésén találkoztam, a fenti cikk forrása is az ő oldalain található cikkek, videók.
Őt egyébként is nagyon ajánlom, ha valakit érdekel a well-being és a jó minőségű, boldogabb élet témája. Dr. Rick Hanson pszichológus, az UC Berkeley Greater Good Science Center főmunkatársa, 7 könyvet írt, a pozitív neuroplaszticitás gyakorlati alkalmazásának nemzetközileg elismert szakértője, a buddhista tradíció gyakorlója, meditációs tanár. Rengeteg kurzusa elérhető online is (https://rickhanson.com), van egy, a fiával közösen vezetett podcastja (https://www.youtube.com/@ForrestHanson/videos), érdemes őket megnézni, imádnivaló apa-fia dinamikában vannak, és rendszeresen vezet online meditációkat, tart előadásokat számos izgalmas témában (https://www.youtube.com/@RickHanson).