Önégető munkavállalók és elhasználó vállalatok

A Deloitte nemzetközi felmérése szerint: a munkavállalók 77 % tapasztalta már magán a burnout tüneteit.

Ez a megdöbbentően magas szám azt jelzi, hogy a kiégés mára a vállalati élet népbetegsége lett. A technológia diktálta sebesség és komplexitás, a fenntarthatatlan növekedés, a munka látható eredményének és társadalmi hasznának a hiánya állhat a jelenség mögött. A kiégés a természet válasza erre a világra és a magunkkal szemben támasztott irreális elvárásainkra. Kipihenhetetlen fáradtság – negativizmus – csökkent teljesítmény jellemzi, amit azzal kompenzálunk, hogy ráteszünk még egy lapáttal. Az “égetés” állandó veszély-üzemmódba állítja az agyat, leépíti az immunrendszert, gyulladásokhoz vezet és ezzel megnyitja az utat a betegségeknek. Tehát: bele is lehet halni. Ám, miközben égetünk, lekapcsoljuk a testünk vészjelzéseit és sokszor már csak a végeredménnyel szembesülünk. Ha állandóan fáradt vagy, de nem tudsz jól aludni, ha a vasárnap délutánjaidat elrontja a hétfő miatti remegés, ha szabadnapon is dolgozol, akkor valószínűleg kiégtél, vagy jó tempóban száguldasz efelé.

Ki ég ki?

  • Veszélyeztetett az, aki nagyon szereti a munkáját.
  • Aki a sajátjának érzi a vállalatot – ami legtöbbször azért fordítva nincs így!
  • Akinek sosem volt elég, hogy csak “görbüljön” az iskolai jegye.

A munkáltatók által legjobban kedvelt tulajdonságok ki is adják az önégető személyiséget: ambiciózus, versengő, elkötelezett, “haladjunk már!” ember. De a szorongó, lelkiismeretes, mindenképpen megfelelni vágyó személyek ugyanígy veszélyeztettek.

A burnout nemcsak belülről fakadhat, a szervezet is éget: amikor nincs vezetői támogatás és elismerés, csak szűk határidők, amikor nem számít a véleményem és nincs kontrollom az események felett, amikor a gyakori és a szervezeten végigerőltetett változások felőrlik az alkalmazkodóképességünket. Röviden, amikor egy munkavállalóit elhasználó vállalatnak dolgozunk. (https://www2.deloitte.com/us/en/pages/about-deloitte/articles/burnout-survey.html)

A kiégés lehetőség a változásra!

Talán már érzékeled a jeleit: az életedben felborult az egyensúly. Többet adsz, mint amennyit visszakapsz, nem tudod élvezni a munkád gyümölcsét, és te magad vagy mindig az utolsó, akinek az igényeit teljesítenéd, ha maradna rá erőd.

Állj már meg egy pillanatra és gondolj bele: mi az igazán fontos neked? Az emberek többsége igazából nem attól akar emlékezetessé válni, hogy például sikeres termékbevezetéseket menedzselt. Hanem azzal, hogy jó anya/apa, férj/feleség, barát volt. És közben időnként még élvezni is tudta az életet. Ez azonban nem megy idő és energia nélkül.

Húzd meg a határaidat és kezdj el nemet mondani!

Csak az igazán fontos dolgokat kell tökéletesen elvégezned! És az életed egésze szempontjából mi az igazán fontos?

Ha nem tudod leállítani a benned zakatoló “égető gépet”, keress pszichológiai konzultációt, pszichoterápiát! Ez utóbbiak nagyon hatékonyak a burnout kezelésében.

Ha a munkavállalókat elhasználó szervezetben dolgozol és nem tudsz a körülményeken változtatni – menekülj!

Az égető vállalatok ugyanis hiába tartanak reziliencia tréningeket, meg wellness programokat, hogy az emberek kibírják a munkahelyüket – ezek bizonyítottan hatástalanok ( https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/irj.12418).

A munkavállalók mentális állapotával felelősen törődő szervezet, a támogató vezetés és az összetartó közösség az igazán erős vakcinák a kiégés járványa ellen.

Related Posts